Ako si uzdraviť vysoký krvný tlak

Asi to poznáte, čím nám pribúdajú roky, tak sa hromadia aj zdravotné problémy. Lekár nám zvyčajne odporúča nestresovať sa, čo je v dnešnej dobe heroický výkon. Je pravdou, že na vysoký krvný tlak trpí veľké množstvo ľudí, pričom sa snažia dodržiavať zdravý životný štýl a nemajú problém s hmotnosťou. Čo všetko môže na náš tlak vplývať a ako si ho uzdraviť, vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Na úvod niečo k vysvetleniu o krvom tlaku. Krvný tlak vzniká v cievach. Je to tlak, ktorým pôsobí krv na steny ciev a je nevyhnutný, aby nám krv v cievach a žilách neustále kolovala. Krv neprúdi sama od seba, ale poháňa ju srdce, ktoré pracuje ako pumpa. Zdravé cievy sú pružné a elastické a pri kontrakcii srdcového svalu – systole, sa krv rozprúdi a cievy sa mierne roztiahnu. Pri diastole srdce nasáva okysličenú krv z pľúc, cievy sa opäť stiahnu. Týmto mechanizmom sa udržuje krv v nepretržitom pohybe. Počet sťahov srdcového svalu za minútu počítame ako pulz.

Vysoký krvný tlak sa rozvíja postupne od niekoľko mesiacov po niekoľko rokov. Medzi prejavy sa zaraďuje: bolesť hlavy, pískanie v ušiach, únava, dýchavičnosť, poruchy spánku, tlak na hrudi a búšenie srdca.

 

Viete, ako sa správne meria tlak v domácom prostredí? 

Zásady správneho merania krvného tlaku:

  • meranie vykonávajte v sede po 5 - 10 minútovom upokojení,
  • zvoľte si správnu šírku manžety, manžetu si navlečte na pažu tak, aby lakťová jamka zostala neprekrytá (cca 2 cm nad ňou),
  • u starších pacientov a diabetikov s hypertenziou, u ktorých je častejšie možnosť ortostatickej hypotenzie, vykonávajte meranie tlaku v stoji po 1 minúte vzpriamenej polohy,
  • v priebehu merania nesmie meraný hovoriť, paža musí byť podopretá v sede i v stoji,
  • meranie krvného tlaku vykonávajte 3x v intervale 1 - 2 minúty, výsledok je priemer z druhého a tretieho merania.

 

Ako si uzdraviť vysoký krvný tlak

 

Vysoký krvný tlak pre nás predstavuje nebezpečenstvo zvýšeného rizika infarktu myokardu, srdcového zlyhania, cievnej mozgovej príhody a ďalšie iné poškodenia orgánov.


Pozrime sa spolu aj na iné formy, ako si pomôcť, ak vás trápi 

  • vedomé hlboké dýchanie - nazývame ho aj ako bránicové alebo brušné dýchanie. Technika vhodná na upokojenie a elimináciu stresu, spomaľuje srdcový tep a stabilizuje krvný tlak. Patrí sem napríklad zaujímavá technika - dýchanie kotvy - ak si predstavíte, že ste na lodi a cítite sa v tom momente bezpečne a pokojne. Loď je ukotvená, vaše telo je rovnako ukotvené, vy sa tak môžete sústrediť. Brucho, nos, ústa, hrudník a pľúca vám môžu pomôcť cítiť sa uzemnene. Pomaly vydýchnite a vnímajte, ako vaše rebrá stúpajú a klesajú. Keď sa vaša myseľ začne túlať, jemne ju priveďte do kotviaceho bodu. Zameranie na dýchanie nás odpútava od rušivých myšlienok a pocitov.
  • meditácia - jej cieľom nie je zbaviť sa myšlienok, ale uvedomovať si ich bez potreby ich rozvádzať a svoju pozornosť opakovane presúvať na objekt meditácie. Odpoveďou nášho tela na túto relaxačnú činnosť je spomalenie starnutia buniek a produkcia endorfínov = hormónov šťastia a hlavne v tomto prípade zníženie krvného tlaku.
  • dostatočne veľa spánku - treba si uvedomiť, koľko spánku naše telo potrebuje, aby dokázalo fungovať, nebolo unavené a preťažené. Nie nadarmo sa hovorí, aký je spánok dôležitý.
  • jednoduchší denný program - treba skúsiť trošku spomaliť, niekedy nás až zdravie upozorní na to, aby sme prehodnotili svoje hodnoty a verte mi nemusíte stihnúť všetko, čo máte na svojom dennom zozname, niektoré veci vám nikam neutečú a počkajú pokojne deň aj dva aj tri :)
  • nahraďte klasickú soľ zdravšou variantou s nižším obsahom draslíka, pretože soľ zadržuje vodu v tele.
  • skrytú soľ obsahujú aj polotovary, jedlá z fastfoodov, zemiakové lupienky a arašidové chrumky - POZOR na to!
  • magnézium (alebo tiež horčík) je kľúčový minerál pre vaše telo. Podieľa sa na ohromnom množstve biochemických reakcií. Štúdie potvrdili, že jeho užívanie môže znížiť krvný tlak. Zaznamenali výrazné zníženie systolického a diastolického krvného tlaku.
  • list hlohu s kvetom - používa sa pri ľahších ochoreniach srdca, znižuje krvný tlak zároveň zvyšuje výkonnosť srdca
  • vňať imela biela - pôsobí vazodilatačne a znižuje krvný tlak
  • cesnak siaty - znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi
  • koenzým Q10 - zvyšuje bunkový energetický metabolizmus v srdcovom svale
  • reishi - prispieva k podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu a k udržaniu zdravej obehovej sústavy
  • resveratrol - mimoriadne silný prírodný antioxidant, chráni srdcovo-cievny systém
  • masticha vena - priaznivé účinky na cholesterol, krvný tlak, imunitný systém a má pozitívny vplyv na trávenie
  • alkohol nie, ani v malom množstve
  • fajčenie - absolútne nie
  • zvýšený aerobný pohyb - postačí rýchla chôdza, ale fajn sú aj beh, jazda na bicykli, aerobik, plávanie alebo akékoľvek týmto aktivitám podobné športy.

 

Ako si uzdraviť vysoký krvný tlak

 

V prípade veľmi vysokého krvného tlaku sú tu SOS tipy - ich aplikácia do života vie byť pre vás veľmi účinnou.


SOS tip číslo 1


Krok prvý - od bodu 1 - pod koreňom ucha k bodu 2 - v jamke v blízkosti nad kľúčnou kosťou, prechádzajte po tejto čiare medzi bodmi smerom zhora nadol. Ide o jemnejšiu aktiváciu bodov, netlačte príliš. Opakujte tento postup 10-krát na každej strane krku.
Krok druhý - miesto, ktoré sa nachádza v okolí druhého bodu masírujte približne jednu minútu. Na druhej strane tiež jednu minútu. Masáž by už mala byť silnejšia, nie však bolestivá. Krvný tlak by mal po skončení spadnúť na normálnu úroveň.


SOS tip číslo 2


Akupresúrne body nachádzajúce sa v zadnej časti hlavy, tesne pod lebkou v malých priehlbinách na oboch stranách krku sa v tradičnej čínskej medicíne nazývajú aj body GB 20. Palcami oboch rúk masírujeme tieto body. Nemajte ruky nad hlavou. Masáž týchto bodov je vhodná na zníženie krvného tlaku a jeho celkovú optimalizáciu.


SOS tip číslo 3


Metóda, ktorá je založená na zatláčaní bodu, ktorý sa nachádza na prste, konkrétne na brušku prostredníka oboch rúk. Zatlačenie by malo trvať jednu minútu. Následne by malo nastať zníženie krvného tlaku, vrátenie vedomia a zastavenie závratí. Na zatláčanie použite pero (nie príliš ostré), obyčajný kľúč alebo niečo podobné. Zatláčanie na prst bude bolestivé, no prudká bolesť aktivuje vyplavovanie endorfínov a tie upokoja vnímanie bolesti v celom tele.

 


Za skúšku to určite stojí a ak vám tieto tipy pomôžu, tak ich môžete v prípade núdze praktikovať kedykoľvek.


Zdroje: benulekaren.sk, tlakomeryomron.sk, eduworld.sk, zdravie.sk, vysetrenie.sk
Spracovala: Monika Pažitná v rámci tréningu pre virtuálne asistentky

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie