Inšpiratívna cesta k trvalej mladosti alebo ako rozumieť svojmu telu bez prekladateľa
Izabela alebo aj krásna žena, ktorá bez okolkov povie, že má 61 rokov. To asi prekvapí každého. Poprvé preto, že ženy vo všeobecnosti nerady prezrádzajú svoj vek. Navyše dnešná doba akoby uprednostňovala len mladosť a nie zrelosť. A u žien obzvlášť. Po druhé preto, že vyzerá naozaj mlado, ale aj pre jej vnútornú krásu a energiu, ktorú vyžaruje.
Čo robila a robí preto, aby nielen vyzerala, ale sa aj naozaj cítila stále mladá, plná sily a energie, prezradila v nasledujúcom rozhovore. Jej životná cesta je naozaj zaujímavá a inšpirujúca. Prezradí aj zopár tipov, ako si udržať zdravie a vitalitu. Medzi jej silné stránky patrí strategické myslenie, ale aj to, že je maximalista. Ten "maximalista" sa v jej živote prejavil viac krát.
Čo naštuduje, to vyskúša v praxi
Veľa čítala o zdraví a pochopila, že hľadanie rovnováhy vo všetkých oblastiach života je najdôležitejšie pre jeho stabilitu. Zisťovala, ako telo pracuje, čo sa s ním deje pri strese, o jeho očiste, ako ho zrelaxovať, uvoľniť, ako ho počúvať. Potom sa to rozhodla vyskúšať v praxi.
Keďže ako prvá ju oslovila ajurvéda, išla do Indie. Teda najprv prečítala mnoho kníh, ktoré ju veľmi inšpirovali. Dozvedela sa o ajurvedskej očiste tela - panchakarme. Napísala do nemocnice, kde mohla túto očistu absolvovať a išla s kamarátkou na cestu do Indie. V inštitúte absolvovala 21-dňovú detoxikáciu. Potom strávila istý čas v ašráme, aby celkový pocit ľahkosti a prívalu enegie ešte znásobila.
Neskôr si uvedomila si, že len čisté telo môže byť zdravé. Ako však dosiahnuť, aby bolo telo čisté? No a našla spôsob! Hladovka. Prečítala si knihu od lekára, ktorý sa staral o zdravie ruských kozmonautov a tá ju inšpirovala. Opäť napísala do sanatória v Rusku, v ktorom pracovali lekári a terapeuti pod jeho vedením a jeho metódami. Čo hladovka skutočne je a ako sa s ňou popasovať v praxi, zistila a priamo si vyskúšala až počas pobytu. Len pár dní pred začiatkom pobytu totiž zistila, že to bude "skutočná" hladovka, teda 14 dní iba o vode a nejakých šťavách. Zdravie závisí od kvality a "čistoty" krvi, čo pri nástupe na pobyt a počas neho aj kontrolovali.
„Moje hodnoty na konci pobytu boli porovnateľné so 40 ročným človekom, hoci som vtedy mala už 54 rokov. Takže som omladla za 14 dní o 14 rokov. Táto skúsenosť s hladovkou, bola veľmi silným zážitkom. Hlavne pocit čistoty tela, prejavujúci sa pocitom ľahkosti“, hovorí Izabela.
Na svojej ceste osobného rozvoja však zašla ešte ďalej. Preto sa vybrala na cestu do pútnického mesta Santiago de Compostela.
Nastavená ku zdraviu. Preto ho vedome študuje.
Pôvodne si myslela, že v niektorej knihe sa dočíta, ako bude jej telo reagovať po tom, keď zje určité druhy potravín. Prečo niekto priberie, a niekto nie. Čo ovplyvňuje jedinečnosť našich organizmov. Naučila sa, aké dôležité je venovať pozornosť tomu čo, kedy a koľko vkladáme do svojich úst. Počúvať svoje telo a sa starať oň, ale rovnako aj o svoje vzťahy a myšlienky.
Je prirodzené, že v mladosti považujeme mnoho vecí za samozrejmosť. Až po čase si začneme uvedomovať, že to nie je celkom tak. Takže zaraďujeme do svojho života určité rituály, dávajme si pozor na stravu a hýbme sa. Ako vyštudovaná chemická potravinárka, mala samozrejme určité vedomosti, ale tieto doplnila aj štúdiom výživového poradenstva.
Už v mladosti pozorovala a uvedomovala si, že u žien sa v určitom veku začína meniť postava. Začala uvažovať, čo je za tým a či sa to bude týkať aj jej tela. Samozrejme počiatočné presvedčenie: „mňa sa to netýka“, nie je celkom pravdivé.
Preto začala pozorovať svoje telo, všímať si, ako reaguje. A to bol začiatok hlbšieho štúdia tela ako takého a komunikácie s ním.
Starostlivosť o telo, masáže a aromaterapie, aj to študovala a čerpala informácie, ako sa aj inak starať o telo. Neexistuje všeobecná formulka, ktorá by platila na každého. Aj preto existujú rôzne spôsoby, a každý si musí nájsť svoju vlastnú cestu k svojmu telu a zdraviu.
Od starostlivosti tela sa posunula ku vzťahom. Študovala psychológiu, grafológiu a psychosomatiku.Teda vzťahy nielen tie medziľudské, ale aj vzťahy samej k sebe.
Spoznávanie toho čo chcem, vedieť sa pozrieť na seba s odstupom. Vedieť a spoznávať, čo ma stresuje, alebo čo ma naopak teší, je len ďalším krokom ku zdraviu. Byť si vedomá vlastných myšlienok aj schopnosti ich ovládať Kam smerujú naše myšlienky, tam smeruje naša pozornosť a energia.
Prestať byť na seba prísny netlačiť na seba. Najväčším stresovačom človeka je človek sám. Nikto na nás netlačí tak, ako my sami. Takže buďme k sebe dobrí.
Čo ju dnes teší?
Vedomá žena, ktorá aj vedome pristupuje k svojmu telu, zdraviu a komunikuje s ním.
Teší ju, že je ešte stále dcérou. Je však aj mamou a aj starou mamou. Všetky tieto polohy majú svoju krásu a napĺňajú ju svojim spôsobom. Okrem toho aj práca na záhrade je činnosť, ktorá prináša určitý druh uspokojenia. Hlavne teraz, počas pandemického obdobia.
Aké tajné tipy vie dať iným ženám, aby sa cítili vo svojom tele lepšie? Čo môžu pre svoje telo urobiť, aby sa cítili vo svojom tele dobre?
Každý hľadá pre seba to, čo ho osloví. To, čo a ako môže telu pomôcť.
Každý to má v sebe. Treba sa len vedieť zastaviť s otázkou: som tam, kde chcem byť, robím to, čo chcem, žijem život, ktorý ma baví? Dobre je učiť sa starnúť tak, aby človek nestratil svoju vlastnú tvár. Vždy sú to naše voľby.
Kedy si uvedomila že rozumie tomu, čo jej telo hovorí?
Asi som bola na zdravie nastavená vždy, ale okolo 50 roku som začala vedome študovať reč môjho tela. Samozrejme, robila som veľa chýb, ale aj vďaka týmto chybám som sa veľa naučila. Je dôležité sa naučiť a vedieť, čo chcem a čo môžem urobiť pre svoje telo, no a samozrejme nebáť sa vyskúšať niečo nové. Tiež sa teším zo života, čo je okolo mňa. Hľadám, čo ma teší a čo ma posúva v mojom živote. Spoznávam svoju rovnováhu.
Aké rituály nám môžu pomôcť na ceste k trvalej mladosti?
Začína to veľmi jednoduchými cvikmi ráno na posteli. Napríklad stláčaním a uvoľňovaním všetkých prstov na rukách a nohách, ale aj ostatných kĺbov, a postupným naťahovaním chrbtice. Takéto prvé cvičenie môže trvať len 5 alebo 10 min. Na doplnenie tekutín stačí pohár čistej vody s citrónom. Až potom nasleduje taká skutočná rozcvička. Kombinácia rôznych cvikov, ktoré možno poznáte ešte z detských čias, ktoré ste sa učili v škole. No a samozrejme raňajky.
Takže aj dodržiavanie týchto jednoduchých rituálov nám pomáha na ceste k trvalej mladosti a zdraviu.
Doporučujete dodržiavať hladovku? Ak áno ako často?
Nechajme telu čas, kedy nemusí tráviť jedlo, a môže si „oddýchnuť“, a jesť, keď si telo „vypýta“. Myslím si, že dôležitá je pravidelnosť, ale aj to, aby telo nebolo v strese. Teda psychicky sa pripraviť na to, že telu odopriete na čas jedlo a nahradíte ho čistou vodou. Počúvať sám seba. Telo si po čase nabehne na svoj vlastný rytmus. Ak telu ukážete, že ho viete očistiť, telo si na to zvykne a „zapáči“ sa mu ten pocit. Preto si po čase samé vypýta takúto očistu.
Trávenie sa nám aj vekom spomaľuje a každé jedlo potrebuje určitý čas na trávenie, preto robme medzi jedlami 4-5 hodinové prestávky. Podporme tento proces len dopĺňaním čistej vody. Prospešné sú prerušované hladovky, ale je veľmi individuálne, ako dlho by telo malo byť bez jedla. Možno si niekto povie, že nebude jesť večer po 18 hodine. Iní si zase môžu zaradiť takúto očistu podľa mesiaca pri splne alebo nove alebo raz do týždňa. Je to veľmi osobné, a hlavne záleží od toho, ako máte nastavené telo. Takéto hladovky môžu mať skutočný omladzujúci efekt na naše telo.
Rozhovor robila Zuzana Hanzelová s Izabelou Hamranovou.
Izabela je autorkou knihy Stručný manuál zdravého starnutia alebo Omladnúť môžeme v každom veku (pre E-ženy je jej e-book zľavnený o 20%).
Jej e-booky zadarmo si môžete stianuť na LINKU: https://belasolar.sk/zadarmo/
Izabela Hamranová
Študovala zameranie na chémiu potravinárskeho smeru. Štúdium ukončila s červenými diplomami, počas celého štúdia pracovala v laboratóriách. Rýchle si však uvedomila, že nositeľ nobelovej ceny z nej asi nebude. Rozhodla, že súbežné pedagogické štúdium využije ako učiteľka na škole. Časom prišla rodina, zmena systému a tak sa rozhodla pre podnikanie. Avšak okolnosti ju donútili, vrátiť sa zamestnania. Okrem iného pracovala ako riaditeľka v obchodných reťazcoch. Dnes pracuje ako manažérka pre predaj anglických učebníc.
Omladzujúce hladovky
Venuje sa tým, ktorí chcú nastúpiť na cestu spoznávania tajomstva mladosti. Pomáha ľuďom spoznávať a porozumieť reči tela. Sprevádza záujemcov na ceste ku zdraviu tela, na 3 dňovom kurze, kde sa účastníci učia nebáť sa hladu. Aj keď samozrejme môžu vzniknúť aj nejaké menšie krízy, ale takýto zážitok vždy prinesie niečo obohacujúce.