Čo je trénovanie pamäte?

Súčasťou nášho životného štýlu je starostlivosť o telo. Tak ako trénujeme telo, treba trénovať aj mozog. Pri procese ukladania informácií do pamäte vytvárame spoje medzi neurónmi mozgu. Čím viac informácií budeme ukladať do pamäti, tým viac budeme mozog trénovať, a tým aj vytvoríme viac neurónových spojení a tak si lepšie vytrénujeme mozog.

Mozog nie je sval, ale správa sa ako sval

To znamená, že keď ho budeme trénovať, aj jeho výkonnosť bude vyššia a lepšia. Tak ako u trénovaných svalov. Svaly trénujme cvičením a fyzickým pohybom. Mozog sa najlepšie trénuje jeho využívaním. Populárne sú krížovky. Tie sú síce dobré, ale nie sú jediným spôsobom ako rozhýbať svoje mozgové spojenia.

Žijeme v pretechnizovanej dobe, keď sme obklopení mobilnými telefónmi, diármi, tabletmi a už sme aj tak trochu zleniveli na to, aby sme používali svoj mozog.

Napríklad, koľkokrát si prerátame hodnotu nákupu, alebo výšku vrátených peňazí za nákup? Alebo koľko telefónnych čísel vieme naspamäť? Pamätáme si ešte detské riekanky alebo texty piesní? A čo tak slovné hračky, hádanky alebo logické hry. To je len zopár návodov ako začať trénovať svoju pamäť.

Aj mnemotechniky sú veľmi dobrým spôsobom ako si zapamätať veci, ktoré nám robia problém. Napríklad technika LOCI je známa už z antických čias, takže je vekmi overená.

Kedy začať s trénovaním pamäte?

Na to určite neexistuje správna odpoveď. Určité problémy zo zapamätaním si čísel, tvárí, zoznamov má asi každý z nás. Treba si však najprv uvedomiť, či problémy s pamäťou sú spôsobené len našou nepozornosťou a nedôslednosťou, alebo je to už vážny zdravotný problém spôsobený zmenami na mozgu. S trénovaním pamäte však možno začať kedykoľvek.

Čo všetko sa na kurze naučíme?

Získame návod na to, ako si lepšie zapamätať čísla, mená, tváre a rôzne iné údaje. Naučíme sa mnemotechniky, a tiež ako ich využívať v každodennom živote. Pri technikách sa využíva hlavne fantázia, predstavivosť. Čím viac preháňame tým lepšie, veci sú zrazu väčšie, farebnejšie, výraznejšie a ak im priradíme ešte aj nejaký vzťah, oveľa rýchlejšie si ich zapamätáme. Zlepšíme si svoju sebadôveru, kreativitu a koncentráciu.

Prečo a ako trénovať pamäť? A kedy začať?

Jednoduchá otázka, na ktorú si každý odpovie inak. Niekto si hneď predstaví staršieho človeka, ktorý má problémy spomenúť si, čo vlastne chcel a čo nie, a stále dokola niečo hľadá.

Áno, aj toto je jeden z dôvodov, prečo za treba začať venovať pamäti. Ale s trénovaním by sme mali začať už oveľa skôr. Kedy? Ešte kým budeme mať problémy si spomenúť na svoje vlastné meno.

Trénujeme svoje fyzické telo, staráme sa o svoje zovňajšok, tak prečo sa nevenovať aj pamäti? Možno pre niekoho pojem „trénovanie pamäte" znie trochu zvláštne, ale nie je to nič ťažké ani komplikované. Je to možno skôr taká „zábavka" ktorú môže robiť ktokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Okrem toho, že vyplníme čas zmysluplnou činnosťou, niečo nové sa naučíme a ešte aj si zlepšíme pamäť.

Ako sa trénuje pamäť?

Asi najznámejšie sú krížovky, sudoku, hlavolamy. Dnes už v novinách a časopisoch nájdeme rôzne kvízy, testy, doplňovačky, osemsmerovky, obrázky na hľadanie rozdielov, logické otázky a veľa iných rôznych úloh.

Hranie šachu a učenie sa cudzích jazykov patrí asi medzi najlepšie spôsoby trénovania. Človek sa pri riešení úloh zabaví, niečo nové naučí ale hlavne potrénuje svoju pamäť, logické myslenie, predstavivosť, pozornosť a tiež koncentráciu. Pri trénovaní je veľmi dobrým tipom používanie všetkých zmyslov.

Okrem týchto jednoduchých cvičení sú asi najznámejšie rôzne mnemotechnické techniky. Dovolím si tvrdiť, že ich používa veľmi veľa ľudí, hoci o tom ani nevedia. Je jedno, ktorú techniku poznáme a používame, dôležité je, že ju vieme používať, a že naozaj „funguje".

Niekedy sa berieme veľmi vážne, a až príliš sa zaoberáme našimi problémami. Potrebujeme si zapamätať veľa úloh, spraviť veľa úkonov, sme v strese, niečo nestihneme, niečo zabudneme, no a tak to ide dokola, až si uvedomíme, že začíname mať problém.

A tu možno vzniká naše prvotné uvedomenie si, že máme problém s pamäťou. Ale je to naozaj len problém s pamäťou? Nie je to náhodou preto, že sa v skutočnosti nevieme dobre koncentrovať? Pohoda a pokoj idú ruka v ruke s dobrou pamäťou. Veď oveľa lepšie si zapamätáme veci, ktoré sme si v pokoji uvedomili a možno aj trochu prežili ako tie, ktoré nám len „prejdú jedným uchom dnu a druhým von".

Kedy treba začať z trénovaním pamäte?

Kedykoľvek. Skúste si spomenúť:
Majú vaše náramkové hodinky číslice, alebo len naznačené body?
Majú vaše náramkové hodinky sekundovú ručičku? Zobrazujú aj dátum?
Aké farby a logo má Váš obľúbený športový klub?
Pamätáte si telefónne číslo priateľa?
Viete jeho e-mailovú adresu naspamäť?

 

Zuzana Hanzelová

Info o workshope TU

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie