Virtuálna asistencia ako nová pracovná pozícia

Pozývame vás na rozhovor Gabi Revickej, spoluautorky projektu Virtuálne asistentky so šéfkou portálu Profesia.sk – Ivanou Molnárovou. Dozviete sa, aké slová si zadať na Profesii, keď riešite spoluprácu s virtuálnou asistentkou alebo virtuálnym asistentom, čo si myslí o práci, perspektíve a budúcnosti virtuálnej asistencie líderka portálu.

 

Virtuálna asistencia ako nová pracovná pozícia

 

Virtuálna asistencia – nový pojem na pracovnom trhu

Ako žena, ktorá dlhé roky pracuje v oblasti dopytu a ponuky práce, si Ivana veľmi dobre uvedomuje, že sa za posledné 3 roky tento trh výrazne zmenil. Uznáva, že je ťažké vôbec predpokladať, aké typy pracovných pozícií vôbec vzniknú, vzhľadom k tomu, že mnohé pracovné pozície sa transformovali do Home office-ov. Vznikli mnohé potreby súvisiace digitalizáciou a firmy hľadajú riešenia, ako zladiť home office s kanceláriou, akú sme poznali z doby pred Coronou.

V tejto súvislosti Ivana Molnárová vyzdvihuje prácu virtuálnej asistentky, keďže ide podľa nej o pozíciu, po ktorej bude v budúcnosti výrazný dopyt. „Vieme totiž predpokladať, aké zručnosti budú potrebovať naši užívatelia alebo uchádzači o prácu, ale nedokážeme povedať, ako sa tie pracovné pozície budú volať. Práve preto krásne zapadá pojem virtuálna asistentka do celého kontextu modernej doby."

 

Virtuálna asistencia ako nová pracovná pozícia – e-ženy

 

Pre koho je pozícia virtuálna asistentka vhodná?

Gabi sa obhliada aj do minulosti, kedy už pred rokmi zadávala prácu asistentkám, nemala však túto pozíciu presne definovanú, až kým ju nekontaktovala asistentka, ktorá toto podnikanie z domu robila z Haagu. Zaujímavosťou je, že na svojej web stránke mala tachometer, ktorý počítal hodiny, ktoré venovala práci pre svojich klientov a teda, koľko hodín mohli oni venovať rastu svojej firmy v iných oblastiach. Dnes je táto žena známa tvár vo svojom odbore, v úplne inom odvetví, možno ju poznáte z jej webu minimalistka.sk...

Aj keď je dopyt po tejto profesii čoraz väčší, podnikatelia stále nie sú stotožnení s novým pojmom pre novodobé online podnikanie. Dlhé roky bol u nás frekventovanejší pojem sekretárka, a preto si niekedy vymýšľajú názvy ako napríklad online sekretárka. Niki Kolesár, zo základného tímu E-žien zmenila pojem asistentka na virtuálna asistencia, pretože sa ukázalo, že aj mnohí muži objavili v sebe talent pre vykonávanie tohto podnikania. Nie je obmedzené na pohlavie, vek ani vzdelanie. Obzvlášť atraktívna je táto práca z domu pre mamy na materskej dovolenke. Výhodou v tomto prípade je aj to, že nestratia svoje pracovné návyky, ba naopak - môžu sa naučiť mnohé iné zručnosti, zvýšiť si kvalifikáciu a následne sa tak ľahšie začleniť do pracovného tempa po návrate z materskej dovolenky. Ivana Molnárová v tejto súvislosti taktiež spomína projekt „Výpomoc so srdcom," ktorý pomáha na trhu práce adaptovať ľudí s handicapom alebo zdravotným znevýhodnením, ktoré im nedovoľuje denne dochádzať do zamestnania.

 

Virtuálna asistencia ako nová pracovná pozícia – e-ženy

 

Ako sa orientovať pri hľadaní profesie virtuálna asistentka alebo virtuálny asistent?

Pre mnohých podnikateľov je virtuálna asistencia zatiaľ neznámy pojem a preto ho nepoužívajú pri uverejňovaní inzerátov. Ivana Molnárová, šéfka portálu Profesia.sk navrhuje uchádzačom, ale aj podnikateľom, aby do vyhľadávania na stránke profesia.sk zadali pozíciu asistent a administratíva. Zdôrazňuje, že je veľa slov, ktoré sme prebrali z angličtiny a v súčasnosti ich v slovenskom jazyku už používame bežne a tak isto to bude aj s týmto pojmom. Názvy pracovných pozícií sú často prehodnocované a dopĺňané a časom bude aj názov virtuálna asistencia doplnený oficiálne ako nový názov pracovnej pozície.

 

Virtuálna asistencia ako nová pracovná pozícia – e-ženy

 

Finančné ohodnotenie virtuálnej asistentky

Mnohokrát sa stáva, že pozícia virtuálnej asistentky je zneužívaná v tom zmysle, že podnikateľ jej platí menej ako by za tú istú prácu zaplatil profesionálnej firme. Asistentka prechádza profesionálnym tréningom a jej zručnosti sú často na úrovni marketingovej manažérky, preto je vhodné prehodnotiť, či sú výsledky jej práce bližšie práci agentúry alebo kvalitám VA. Gabi vyjadrila nádej, že profesionálne VA, ktoré prejdú tréningami z dielne E-žien,si za svoju prácu budú vedieť vypýtať aj príslušné finančné ohodnotenie a ponúknuť primeranú kvalitu práce.

Na záver rozhovoru Ivana Molnárová pripomenula, že v súčasnosti je na pracovnom trhu viac pracovných ponúk ako uchádzačov a tým, že virtuálna asistentka je schopná zamerať sa na viacero subjektov, má podľa nej veľké uplatnenie.

 

Rozhovor Gabi Revickej so šéfkou portálu profesia.sk Ivanou Molnárovou si môžete vypočuť na:

YouTubehttps://www.youtube.com/embed/7jxdungo8xE

Spotifyhttps://open.spotify.com/episode/virtualna-asistencia-a-jej-uplatnenie-na-trhu-prace

SoundCloudhttps://soundcloud.com/user-706857815/virtualna-asistencia-a-jej-uplatnenie-na-trhu-prace

 

Spracovala Alena Vavríková

 

Kurzy pre virtuálne asistentky, virtuálna asistentka, virtuálny asistent a virtuálna asistencia

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie