Dajte informácii príchuť a lepšie si ju zapamätáte

Ako si zlepšiť pamäť?

Na svojom workshope vás to naučí Zuzana Hanzelová.

Náhoda alebo osud ju zaviali do Prahy, kde ju dlhoročná kamarátka prihlásila na kurz trénovania pamäte. Svoje pochybnosti, načo takýto kurz vôbec potrebuje, veď trénovať pamäť by mali len starší ľudia, hodila za hlavu. Kurz ju nadchol, predĺžila si ho a získala certifikát lektora 1. stupňa pre trénovanie pamäte. Následne úspešne zvládla aj 2. stupeň a s tým prišlo aj rozhodnutie, venovať sa tejto oblasti intenzívnejšie a profesionálne.

Zuzka, prečo zabúdame alebo prečo si nepamätáme?

Príčinou môže  byť stres.  Keď sme v strese, nevenujeme dostatočnú pozornosť tomu, čomu by sme mali. Potom je to vnútorná motivácia. Ak je informácia pre nás skutočne zaujímavá, zapamätáme si ju  ľahšie. A ešte je tu aj naša snaha o zapamätanie si. Často si zapamätáme úplnú hlúposť. Prečo? Lebo sme si ju niečím ozvláštnili. Máme s ňou spojenú asociáciu, príjemnú alebo nepríjemnú. Lepšie si zapamätáme niečo, čo nám prináša konkrétny zážitok, kde je prítomná emócia alebo ak ho zdieľame s inou osobou.

Dajte informácii príchuť a lepšie si ju zapamätáte.

Keď robievam workshopy, poslucháčom hovorím, aby si spomenuli na pekný zážitok z poslednej dovolenky. Keď si ho vybavia, tak im nepripomína statický obraz v obývačke. Ich zážitok sa hýbe a je farebný. Informácii sme dali podtóny: príjemné emócie, farbu, dynamiku a lokáciu (priestor).

Zuzana HanzelováExistujú techniky, ktorými si môžeme zlepšiť pamäť?

Pamäť sa dá našťastie trénovať, a preto robím kurzy.

Pri pamäťových technikách ide o to, aby  sme si zapamätali čo najrýchlejšie čo najväčšie množstvo informácií. Poviem príklad: zapamätajte si nasledovné slová, ktoré spolu nesúvisia – diaľnica, vaňa, ruža , víno, pes. Následne použijem techniku. Vytvorím si pomocou fantázie príbeh, do ktorého zakomponujem týchto päť slov a tým si ich zapíšem do pamäte. Cestou domov po diaľnici som sa tešila, ako si ľahnem do vane. Ležím v nej s pohárom vína v jednej ruke a ružou v druhej. Pri vani leží môj pes.

Existujú techniky trénovania pamäte aj pre deti?

Samozrejme, využíva sa hravá forma a nie memorovanie, čo je najčastejší jav na našich školách. Veď kto sa najrýchlejšie učí ? Malé deti. Treba zapájať fantáziu, s ňou deti radi pracujú.

Keď si budeme informácie zapisovať, zapamätáme si viac?

Informácie vnímame všetkými zmyslami, ale najviac využívame zrak, sluch a hmat. Sú ľudia, čo si zapamätajú prostredníctvom čítania, iní musia informácie počuť a ďalší si ich musia zapísať.

Komu by si kurz trénovania pamäte odporučila?

Chodia ku mne všetky vekové kategórie. Pamäť sa samozrejme s pribúdajúcim vekom zhoršuje, ale to neznamená, že by boli kurzy určené len pre starších ľudí.

Mozog sa správa rovnako, ako sval. Keď človek necvičí, tak svaly ubúdajú. Rovnako je to aj s mozgom. Ak ho dostatočne nepoužívame, tak zlenivie. Dnešná technologická doba tomu len prispieva. Nerátame spamäti, lebo máme kalkulačku. Nemusíme si zapamätať telefónne čísla, lebo ich máme uložené v mobile. Keď niečo nevieme, nelovíme v pamäti, ale otvoríme internetový prehliadač a ten nám nájde odpoveď.

Je viacero techník lepšieho zapamätania si a je dobré sa ich naučiť. Potom si z nich vyberiete takú, ktorá vás napríklad ľahšie naučí cudzí jazyk.

Prečo ťa ľudia vyhľadávajú a s akými problémami im vieš pomôcť?

Napríklad sú to ľudia, ktorí pracujú na svojom osobnom rozvoji. Ten je spojený s prijímaním nových vedomostí a prácou s nimi.

Inokedy sú to ľudia, ktorí si pripravujú dôležitú prezentáciu a chcú pôsobiť sebaisto a prezentovať spamäti. Predstavte si rečníka, ktorý číta z papierov.  Nepôsobí to veľmi profesionálne. Alebo sú to aj takí, ktorí si potrebujú z príliš veľa informácií zapamätať len tie najpodstatnejšie.

Andrea Šogorová a Zuzana HanzelováNa Instagrame bežala nedávno jedna reťazová výzva, aby ľudia napísali o sebe veci, ktoré o nich nie sú všeobecne známe. Takže potrénujme teraz tvoju pamäť a povedz nám tri.

Pekne spievam. Ako dieťa som spievala na svadbách odobierky.

Za rok prečítam okolo 40 kníh.

Mám rada ručné práce. Napríklad z drôtikov robím na fľašiach ozdoby.

Dala si si na tento rok nejaké nové ciele?

Nie, ja si nedávam ciele len preto, že je nový rok.  Nikdy nečakám na začiatok nového mesiaca alebo na nový týždeň. Ciele si dávam priebežne. Aj teraz mám cieľ – dostať pamäťové techniky do povedomia ľudí.

Problematika pamätania si je aj o našom mozgu, aj našom životnom štýle – strava, pohyb, spoločenský život, sociálne väzby. Dobrá pamäť priamo súvisí s naším životným štýlom.

Spoznali sme sa vďaka E-ženám. Čo ti prináša táto komunita?

Bola to náhoda, keď som na internete našla odkaz na E-ženy a prihlásila sa na raňajky s Gabikou Revickou v Senci. Odvtedy mi E-ženy dali veľa. Pocit spolupatričnosti, úžasne inšpiratívne a motivujúce prostredie. Oslovujú ma príbehy iných žien, ich cesta. Naša spoločnosť je všeobecne nastavená na dosiahnuté výsledky. Pri E-ženách sa mi páči práve podpora na ceste k výsledkom.

Rozhovor so Zuzanou Hanzelovou viedla Andrea Šogorová

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie